+2
ZFR 4 września 2014 19:07
Minęło już trochę czasu od mojej wycieczki na Florydę, niemniej z powodu stosunkowo często pojawiających się tanich biletów w kierunku Miami postanowiłem podzielić się moimi wrażeniami z Florydy i przedstawić jedną z atrakcji tego stanu. Tekst opisuje tylko jeden dzień i dotyczy snorkeling’u z manatami w Crystal River.

Manaty stanowią bardzo dużą atrakcją turystyczną Florydy. King`s Bay w Crystal River jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych niesamowitych stworzeń. W miesiącach zimowych Crystal River, szczycąc się największą ilością manatów, reklamuje się jako ich światowa stolica. Wspomniana miejscowość znajduje się nad Zatoką Meksykańską w odległości ok. 150 km od Orlando i ok. 130 km od Tampy. Wszystkie lokalne centra nurkowe posiadają w swojej ofercie snorkeling z manatami. Nurkowanie z akwalungiem z powodu hałasu wytwarzanego przez automat jest prawnie zakazane.Najlepszym okresem do obserwacji są chłodne, jesienno zimowe miesiące, w czasie których manaty migrują rzekami i kanałami do ponad trzydziestu naturalnych, ciepłych źródeł zasilającą King`s Bay. W cieplejszych porach roku ich ilość spada do kilkudziesięciu sztuk na stałe rezydujących w King`s Bay. Wypływająca ze źródeł woda charakteryzuje się stałą temperaturą, wynoszącą 22 °C oraz znakomitą widocznością, stwarzającą wręcz niesamowite warunki do obserwacji. Centra nurkowe zazwyczaj organizują dwie trzygodzinne wycieczki dziennie. W zależności od centrum pierwsza grupa wypływa bardzo wcześnie rano, druga około południa. Rekomendowany jest snorkeling w godzinach porannych. Powód jest bardzo prozaiczny, wczesna pora oznacza mniejszą ilość turystów. W okolicach źródeł pojawiają się także osoby obserwujące manaty z kajaków. W związku z tym w sezonie, szczególnie w weekendy może być naprawdę dużo ludzi.
Centra z Crystal River organizują snorkeling w Kings Bay lub sezonowo w okresie zimowym w pobliskiej Homossasa River. Bardzo dużym plusem Homossasa River jest mniejsza ilość odwiedzających. Wpływa to oczywiście na komfort obserwacji oraz ewentualnego fotografowania, czy filmowania.

Podczas pobytu na Florydzie, wracając z nurkowanie w Ginnie Springs postanowiłem odwiedzić to interesujące miejsce. Skorzystałem z usług, znajdującego się bezpośrednio nad zatoką Crystal Lodge Dive Center. Posiadało dobrą ofertę cenową i jako jedyne nie było zainteresowane numerami mojej karty kredytowej w momencie dokonywania telefonicznej rezerwacji. Jak już wspomniałem „Manatee tour” dla wymagających oznacza wczesne wstawanie, które w czasie wakacji lub weekendu może być bardzo bolesne.
Dzień mojego snorkeling`u nie zapowiadał się zbyt optymistycznie. Spotkanie w centrum wyznaczono na godzinę ósmą rano. Gdy obudziłem się było jeszcze ciemno i padał deszcz. W pierwszej chwili pomyślałem, że wycieczka zostanie odwołana. Na szczęście myliłem się...

Sprawdzenie obecności, wypożyczenie sprzętu oraz krótki film o manatach i obowiązujących nas zasadach zajmuje pół godziny. Wreszcie wypływamy, dopłynięcie do miejsca zwanego „Three Sisters” trwa nie więcej niż dwadzieścia minut.Na łodzi przeprowadzony zostaje krótki briefing. Już w czasie krótkiego rejsu można zauważyć przepływające pojedyncze osobniki. Zapowiada się interesująco, szkoda, że słońce nadal zasnute jest chmurami. W celu ochrony oraz zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa manatów w zatoce utworzono specjalne strefy zwane „Manatee Sanctuary Areas”.

Nasza łódź cumuje kilkanaście metrów od jednego z takich miejsc. Są już dwie łodzie z innych centrów. Jestem nieco zaskoczony, spodziewałem się, że miejsce, w którym będę pływał w towarzystwie manatów będzie nieco bardziej odseparowanego od „cywilizacji”. Myliłem się, w bliskim sąsiedztwie znajdują się domy mieszkalne. Prawdopodobnie znając dobrze okolicę bez większego problemy można tu dotrzeć bez pośrednictwa bazy.
Cała nasza grupa licząca siedem osób wskakuje do wody. Pomimo zalecanego pływania w parach panuje duża swoboda i większość pływa samemu. Widzimy pierwsze, stanowiące dość dużą grupę zwierzęta. Głębokość wody nie przekracza dwóch metrów. Pływające ograniczniki skutecznie utrudniają bliższy kontakt. Dobrze, że stosunkowo dobra widoczność pozwala na obserwację.Wąską odnogą rzeki przepłynąć można kilkadziesiąt metrów do kolejnego, zdecydowanie większego i bardziej interesującego miejsca. Musze przyznać, że zatoczka ta robi niesamowite wrażenie. Tu również jest płytko, przejrzystość wody przekracza dziesięć metrów, jest znacznie lepsza niż w pierwszym miejscu. Brak jakichkolwiek ograniczeń umożliwia bezpośredni kontakt. Powoli przemieszczające się lub odpoczywające na dnie zwierzęta są na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Spotkać można także matki z młodymi, stanowiący szczególny widok. Odnoszę wrażenie, że manaty nie przejmuję się obecnością pływających ludzi. Ze względu na bardzo dobre warunki do fotografowania i filmowania warto zabrać aparat lub kamerę.

Po upływie ponad półtorej godziny wracamy na łódź, jestem bardzo zaskoczony stosunkowo długim czasem, który mogliśmy spędzić w wodzie. Mimo, że pogoda nie dopisała wszyscy są bardzo zadowoleni.

Ciekawe i wyjątkowe miejsce oraz profesjonalna załoga sprawiają, że wrażenia po pierwszym w moim życiu zorganizowany snorkeling`u są bardzo pozytywne. Jeżeli kiedykolwiek będziecie w tej części Florydy pamiętajcie o manatach.

Osobą nurkującym pozwolę sobie przypomnieć, że w niewielkiej odległości od Crystal River znajduje się wiele kultowych miejsc związanych z nurkowaniem jaskiniowym, między innymi Paradise Springs, Manatee Springs, czy Blue Grotto. Nurkowanie w tych miejscach stanowi stałą ofertę lokalnych centrów nurkowych.

Krótki filmik:

Dojazd:

Najbliższe międzynarodowe lotniska znajdują się w Tampa i Orlando.
Przemieszczanie się na Florydzie bez samochodu jest dość trudne.
W przypadku braku własnego środka lokomocji do Crystal River można dojechać autobusem Grayhound.
www.greyhound.com
Na miejscu przemieszczać można się taksówką.


Centra nurkowe:

Crystal Lodge Dive Center
525 N.W. 7th Ave.
Crystal River, Florida 34428
Tel. 352-795-6798
www.manatee-central.com

Ponadto:
www.manateetoursusa.com
www.birdsunderwater.com
www.americanprodiving.com
www.manateetouranddive.com

Koszt snorkeling`u: od 35 $ ( 25 $ z własnym sprzetem)

Większość centrów zaleca wczesne zarezerwowanie i opłacenie miejsca na łodzi. Odwołanie udziału w wycieczce w czasie krótszym niż 24 godziny może wiązać się z utratą wpłaconych pieniędzy

Zakwaterowanie:

Baza noclegowa jest bardzo dobra.
Ceny w hotelach - od ok 60 $ za noc.


MANATY

Żeglarze, którzy pod koniec XV wieku przybyli do Nowego Świata utożsamiali manaty z legendarnymi syrenami. Wspomniane, mistyczne stworzenia stały się tematem morskich legend i opowiadań. W rzeczywistości Manaty Karaibskie (Trichechus manatus), to ssaki należące do rzędu syren, charakteryzujące się szarym kolorem ciała oraz dużym i płaskim ogonem. Występują w wodach Karaibów, zarówno morskich, jak i słodkich, o temperaturze nie spadającej poniżej 20 °C. Mogą dorastać do 4,5 metra długości oraz ważyć 1500 kg. Posiadają przypominające płetwy przednie kończyny oraz wysunięte nozdrza umożliwiające oddychanie. Manaty są bardzo dobrymi pływakami, mogącymi przebywać pod powierzchnią wody do 15 minut. Średnia długość życia tych fascynujących zwierząt wynosi 30 lat, choć zdarza się, że niektóre dożywają nawet 50. Znaczną część dnia spędzają w strefie dennej, poszukując pożywienia, które stanowią trawy morskie, algi, sporadycznie fragmenty roślin lądowych, a także małe ryby i skorupiaki.

Manaty prowadzą samotny i koczowniczy tryb życia, trwałą grupę tworzy jedynie matka i jej potomstwo. Większą ilość manatów spotkać można w miejscach bogatych w pożywienie oraz posiadających sezonowo wyższą temperaturę wody. Chłodne miesiące, to okres przemieszczania się w poszukiwaniu cieplejszych wód. Mała odporność na chłód spowodowana jest posiadaniem stosunkowo niewielkiego zapasu tłuszczu. Zwierzęta te sporadycznie występują także w okolicach elektrowni, z których spuszczana jest ciepła woda. Niektóre osobniki tak przyzwyczaiły się do tego nienaturalnego źródła ciepła, że przestały migrować do cieplejszych naturalnych wód.

Manaty, mimo iż nie posiadają żadnych naturalnych wrogów, uznawane są od 1967 roku za gatunek zagrożonym wyginięciem. Postępująca ekspansja człowieka znacznie zmniejszyła ich środowisko naturalne oraz przyczyniła się do dużej redukcji populacji. Pomimo ochrony prawnej, jaką zostały objęte nadal są poławiane przez kłusowników. Największy jednak problem stanowią skutery wodne, łodzie i motorówki, których śruby ranią lub zabijają znajdujące się na ich drodze powolne zwierzęta. W ramach ochrony wyznaczono strefy wód, gdzie zabronione jest używanie sprzętu motorowodnego lub znacznie ograniczono ich prędkość.

http://z-f-r.blogspot.com/

Dodaj Komentarz

Komentarze (1)

japonka76 8 września 2014 16:35 Odpowiedz
Rewelacja. Chciałabym zobaczyć je na żywo. Nie wiedziałam, że to możliwe dla przeciętnego śmiertelnika. Zdjęcia super :)